gift certificates available online

Session : Summer 2016

Ceramics

BEGINNING/ADVANCED BEGINNING WHEELTHROWING (10 am-1 pm)

MORNING FORMS FOR BREAKFAST & BRUNCH (10 am-1 pm)

HOME & GARDEN POTTERY (1:30-4:30 pm)

EXTRUDE THE TUBE (2-5 pm)

THREE NIGHT SODA WORKSHOP (6-10 pm)

BEGINNING/ADVANCED BEGINNING WHEELTHROWING (6:30-9:30 pm)

SETS & SERIES (6:30-9:30 pm)

ART OF FOOD (7-10 pm)

FIRST-TIME HANDBUILDING (7-10 pm)

ADVANCED WHEELTHROWING (7-10 pm)

Digital Arts and Photography

VISUAL PROJECTION (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME ILLUSTRATOR (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME DIGITAL PHOTOGRAPHY (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME DIGITAL PHOTOGRAPHY (6:30-9:30 pm)

Drawing and Painting

ACRYLIC STUDIO: STILL LIFE TO ABSTRACTION (10 am-1 pm)

ADVANCED BEGINNING TO INTERMEDIATE WATERCOLOR (2-5 pm)

DRAWING II (6:30-9:30 pm)

BEGINNING DRAWING (6:30-9:30 pm)

INTRODUCTION TO WATERCOLOR (6:30-9:30 pm)

FIRST TIME DRAWING INTO PAINTING (6:30-9:30 pm)

ALLA PRIMA PAINTING IN OIL AND PASTEL (6:30-9:30 pm)

FIRST TIME DRAWING INTO PAINTING (6:30-9:30 pm)

ILLUSTRATION SURVEY (6:30-9:30 pm)

First-Time Artist

FIRST-TIME SCREENPRINTING ON PAPER (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME GLASS BEADMAKING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME SCREENPRINTING ON PAPER (6:30-9:30 pm)

FIRST TIME DRAWING INTO PAINTING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME DIGITAL PHOTOGRAPHY (6:30-9:30 pm)

FIRST TIME DRAWING INTO PAINTING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME DIGITAL PHOTOGRAPHY (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME HANDBUILDING (7-10 pm)

Metalsmithing and Glass

BEGINNING METALSMITHING (2-5 pm)

FORMS IN WIRE (2-5 pm)

FOLD & GATHER LINEAR STAR PENDANT (6:30-8:30 pm)

PARALLEL BARS BRACELET (6:30-8:30 pm)

WORKING WITH WAX AND CASTING (6:30-9:30 pm)

BEYOND BEGINNER: ELEMENTS OF BEAD DESIGN (6:30-9:30 pm)

BEGINNING METALSMITHING (6:30-9:30 pm)

INTERSTELLAR PENDANT (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME GLASS BEADMAKING (6:30-9:30 pm)

Printmaking and Book Arts

STAYCATION SCREENPRINTING ON PAPER (10 am-1 pm)

FIRST-TIME SCREENPRINTING ON PAPER (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME SCREENPRINTING ON PAPER (6:30-9:30 pm)

Textiles

INDEPENDENT SEWING PROJECTS (6:30-9:30 pm)

Workshops

STAYCATION SCREENPRINTING ON PAPER (10 am-1 pm)

THREE NIGHT SODA WORKSHOP (6-10 pm)

FOLD & GATHER LINEAR STAR PENDANT (6:30-8:30 pm)

PARALLEL BARS BRACELET (6:30-8:30 pm)

INTERSTELLAR PENDANT (6:30-9:30 pm)

Ceramics

INTERMEDIATE WHEELTHROWING (10 am-1 pm)

ADVANCED HANDBUILDING (10 am-1 pm)

BEGINNING/ADVANCED BEGINNING HANDBUILDING (1:30-4:30 pm)

FIGURATIVE SCULPTURE (2-5 pm)

SMALL SCULPTURES, FIGURINES AND DOLLS (6:30-9:30 pm)

THE LOW-FIRE HANDBUILT SURFACE (6:30-9:30 pm)

INTERMEDIATE WHEELTHROWING (6:30-9:30 pm)

BEGINNING/ADVANCED BEGINNING HANDBUILDING (7-10 pm)

BEGINNING/ADVANCED BEGINNING WHEELTHROWING (7-10 pm)

Digital Arts and Photography

CHICAGO AT NIGHT (6:30-9:30 pm)

OUT OF THE BOX (6:30-9:30 pm)

DEVELOPING A PERSONAL VISION: STARTING A SUBJECT-DRIVEN PHOTO PROJECT (6:30-9:30 pm)

FOUNDATIONS IN DOCUMENTARY PHOTOGRAPHY: AN EXPLORATION INTO SOCIAL AND PERSONAL PHOTOGRAPHIC PROJECTS (6:30-9:30 pm)

Drawing and Painting

INTRODUCTION TO WATERCOLOR (10 am-1 pm)

PAINTING THE FIGURE ALLA PRIMA (10 am-1 pm)

PRACTICAL ANATOMY (6:30-9:30 pm)

DRAWING II (6:30-9:30 pm)

BEGINNING DRAWING (6:30-9:30 pm)

INTRODUCTION TO PASTELS (6:30-9:30 pm)

INTRODUCTION TO PAINTING TECHNIQUES (6:30-9:30 pm)

FIRST TIME DRAWING INTO PAINTING (6:30-9:30 pm)

THE FIGURE IN ACTION (6:30-9:30 pm)

First-Time Artist

FIRST TIME DRAWING INTO PAINTING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME ETCHING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME JEWELER (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME SCREENPRINTING ON FABRIC (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME SEWING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME ENAMELING (6:30-9:30 pm)

Kids Classes

LIL’ ARTISTS (10-10:45 am)

LIL’ MOVERS (11-11:45 am)

LIL’ SHAKERS (12-12:45 pm)

PRE-TEEN IMAGINATION & IMPROV (2:30-4 pm)

LIL’ LEARNERS (4-4:45 pm)

TEEN TEXTILES: ALL THE PRETTY COLORS (4-6 pm)

TEEN TEXTILES: SEW THE THINGS (4-6 pm)

LIL’ STUDIO (9-9:45 am)

Kidstreet Classes & Camps

PRE-TEEN IMAGINATION & IMPROV (2:30-4 pm)

Metalsmithing and Glass

TEEN METALS (2-5 pm)

ADVANCED TOPICS IN METALS (2-5 pm)

FORMS IN WIRE (6:30-9:30 pm)

ENAMEL YOUR ETCHINGS (6:30-9:30 pm)

POWDER COATING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME ENAMELING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME JEWELER (6:30-9:30 pm)

INTERMEDIATE METALSMITHING (6:30-9:30 pm)

Printmaking and Book Arts

STAYCATION SCREENPRINTING ON PAPER (10 am-1 pm)

INTAGLIO: DRYPOINT, ETCHING & COLLAGRAPH (2-5 pm)

MIXED MEDIA BOOKMAKING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME ETCHING (6:30-9:30 pm)

Textiles

TEEN TEXTILES: ALL THE PRETTY COLORS (4-6 pm)

TEEN TEXTILES: SEW THE THINGS (4-6 pm)

ZIPPERS & BUTTONS (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME SCREENPRINTING ON FABRIC (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME SEWING (6:30-9:30 pm)

Workshops

STAYCATION SCREENPRINTING ON PAPER (10 am-1 pm)

Ceramics

BEGINNING/ADVANCED BEGINNING WHEELTHROWING (10 am-1 pm)

BEST OF BOTH (12-3 pm)

PRINT ON CLAY (2-5 pm)

FIRST-TIME PORCELAIN (6:30-9:30 pm)

DESIGNING FOR THE SODA KILN (6:30-9:30 pm)

MOLD MAKING FOR THE CERAMIC ARTIST (6:30-9:30 pm)

BEGINNING/ADVANCED BEGINNING WHEELTHROWING (7-10 pm)

Digital Arts and Photography

FIRST-TIME PHOTOSHOP (6:30-9:30 pm)

INTRODUCTION TO DIGITAL FABRICATION (6:30-9:30 pm)

Drawing and Painting

PROBLEM SOLVING FOR OIL PAINTERS (10 am-1 pm)

CHILDREN’S BOOK ILLUSTRATION (10 am-1 pm)

INTRODUCTION TO COLORED PENCIL (6:30-9:30 pm)

DRAWING TECHNIQUES (6:30-9:30 pm)

IMAGINED LANDSCAPES (6:30-9:30 pm)

OIL PAINTING III (6:30-9:30 pm)

First-Time Artist

FIRST-TIME GLASS BEADMAKING (2-5 pm)

FIRST-TIME BOOKMAKING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME LETTERPRESS (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME PHOTOSHOP (6:30-9:30 pm)

Metalsmithing and Glass

RUNNING YOUR OWN JEWELRY BUSINESS: HOW TO’S, HANG UPS AND HOME TRUTHS (10 am-3 pm)

FLATWARE AND FUNCTIONAL OBJECTS (2-5 pm)

BEYOND BEGINNER: ELEMENTS OF BEAD DESIGN (2-5 pm)

FIRST-TIME GLASS BEADMAKING (2-5 pm)

ADVANCED BEGINNING METALSMITHING (6:30-9:30 pm)

BEGINNING METALSMITHING (6:30-9:30 pm)

Printmaking and Book Arts

STAYCATION SCREENPRINTING ON PAPER (10 am-1 pm)

PRINT ON CLAY (2-5 pm)

FIRST-TIME BOOKMAKING (6:30-9:30 pm)

BEYOND BEGINNER: LETTERPRESS II (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME LETTERPRESS (6:30-9:30 pm)

Textiles

EMBROIDERY AND BEYOND (6:30-9:30 pm)

INDEPENDENT PRINTING PROJECTS (6:30-9:30 pm)

Workshops

STAYCATION SCREENPRINTING ON PAPER (10 am-1 pm)

RUNNING YOUR OWN JEWELRY BUSINESS: HOW TO’S, HANG UPS AND HOME TRUTHS (10 am-3 pm)

Ceramics

SCULPTURAL NARRATIVES IN CLAY (1-4 pm)

INSPIRED BY NATURE (10 am-1 pm)

INTERMEDIATE WHEELTHROWING (10 am-1 pm)

SURFACE STUDIES (2-5 pm)

INTERMEDIATE HANDBUILDING (6:30-9:30 pm)

BEGINNING/ADVANCED BEGINNING WHEELTHROWING (6:30-9:30 pm)

BEGINNING FIGURE (7-10 pm)

FIRST-TIME POTTER (7-10 pm)

Digital Arts and Photography

WEBSITE DESIGN (6:30-9:30 pm)

BASIC 3D MODELING (6:30-9:30 pm)

3D MODEL & PRINT YOUR OWN TEXTURE TOOLS FOR ARTISTS (6:30-9:30 pm)

Drawing and Painting

DRAWING AND PAINTING THE NUDE FIGURE (10 am-1 pm)

DRAWING AT THE ART INSTITUTE OF CHICAGO (5-8 pm)

COMIC STORYTELLING (6:30-9:30 pm)

CREATE YOUR OWN COMIC (6:30-9:30 pm)

CONTEMPORARY WATERCOLOR PRACTICE (6:30-9:30 pm)

BEGINNING PAINTING (6:30-9:30 pm)

First-Time Artist

FIRST-TIME SCREENPRINTING ON PAPER (2-5 pm)

FIRST-TIME QUILTING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME POTTER (7-10 pm)

Kids Classes

LIL’ STUDIO (10-10:45 am)

LIL’ ARTISTS (11-11:45 am)

LIL’ MOVERS (12-12:45 pm)

LIL’ SHAKERS (2-2:45 pm)

BEGINNER IMAGINATION & IMPROV (3-4 pm)

LIL’ ARTISTS (9-9:45 am)

Kidstreet Classes & Camps

BEGINNER IMAGINATION & IMPROV (3-4 pm)

Metalsmithing and Glass

INTERMEDIATE METALSMITHING (2-5 pm)

WOOD AND METAL JEWELRY (6:30-9:30 pm)

BEZELS, BEZELS, AND MORE BEZELS (6:30-9:30 pm)

Printmaking and Book Arts

STAYCATION SCREENPRINTING ON PAPER (10 am-1 pm)

FIRST-TIME SCREENPRINTING ON PAPER (2-5 pm)

MULTILEVEL SCREENPRINTING ON PAPER (6:30-9:30 pm)

Textiles

TOPICS IN QUILTING (6:30-9:30 pm)

FIRST-TIME QUILTING (6:30-9:30 pm)

Workshops

STAYCATION SCREENPRINTING ON PAPER (10 am-1 pm)